Havas İlmi

304
Havas Ilmi 1 min
Havas İlmi

Havas ilmi,  İslam alimleri ile keşfedilirken ilimle uğraşmak anlamlarına da gelmektedir. Bu ilme dair yapılan çalışmalarda Allah’ın yaratmış olduğu varlıklar üzerine yapılan çalışmaları kapsamış olduğunu söyleyebiliriz. İlahi tüm gizli sırların keşfedilmesi amacıyla ilim üzerine çalışmalar yapılmaktadır.

MEDYUM YORUMLARINI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

Böylelikle hem varlıklar aleme evrenin gizli sırlarının çözüme kavuşması sağlanmaya çalışılır. Şimdiye kadar pek çok alim tarafından bazı ilim buluşları gün yüzüne çıkmayı başarırken, hala daha ilim alanındaki çalışmaların etkin şekilde sürmeye devam etmiş olduğunu söyleyebiliriz. 

Havas ilmi Kimlere Verilir?

Havas ilminin bu alanda çalışmalar yapan, tasavvufla ilgilenen kişilere yapılır. Havas ilmi herkesin ilgilenebileceği bir alan değildir. Öncelikle ilime kendini adamış ve aynı zamanda da bu alanda çalışmalar yapan yüksek öngörü gücüne sahip olması önem arz etmektedir. Tasavvufta hemen herkeste aynı hal ve ilim yeteneği bulunmadığından dolayı ruh temizliğine sahip olan kişilere havas ilmi verildiğini söyleyebiliriz. Buna göre Havas ilmi kimlere verilir? diye baktığımız zaman hem yetenek hem de ruh temizliğine sahip olan kişilere verilmektedir. 

Havas İlmi için Ne Kullanılır?

Havas ilmine dair inceleme yapıldığı zaman nesnelerin özelliklerini tanıma ve bu özelliklerinden faydalanmayı amaç edinmiş olan bilgi dalı olduğunu söyleyebiliriz. Burada ilim sahibi olanın nesnelerin derinine inerek tüm özelliklerini tanıma konusundaki üstün yeteneği ön plana çıkarmaya çalışması gerekmektedir. Nesnelerin dinine inerek bilgilerin istifade edilmesinde dinen herhangi bir sakınca durumunun olup olmadığına bakıldığı zaman olmadığını söyleyebiliriz. Özet olarak Havas ilmi için ne kullanılır? diye ele aldığımız zaman nesnelerin gerçekçi tüm özelliklerine nüfuz edilmesi gerekmektedir. 

Havas İlmi Caiz Mi?

Havas ilmi nesnelerin gizli özelliklerini tanımak amacıyla önem arz eden çalışmaların başında yer almaktadır. İşin gizli tarafının irdelenmesi söz konusu olduğundan dolayı Havas ilmi caiz mi? tarzında bazı düşünceler içerisine girilebiliyor. Dini açıdan herhangi bir sakıncalı durumu olup olmadığına dair bakıldığı zaman dinen sakıncasının görülmemiş olduğunu söylemeliyiz. Hatta nesnelerin gerçek özelliklerine nüfuz edebilmeyi sağlaması, İslamiyet’i daha çok özendirmesi açısından uygun görülen ilim çalışması olduğunu söyleyebiliriz. 

Havas İlmi Nedir, Nasıl Yapılır?

Havas ilmi nedir, nasıl yapılır? konusu dinen yakından ilgilenen ve üzerinde önemle durulan çalışmalardan biri haline gelmeyi başarmaktadır.  Havas kelimesinin kökenine inerek ne olduğuna baktığımız zaman bilinmeyeni açığa çıkarma, gizli olan anlamına gelmektedir. İslami çerçevede ele alınan havas ilmiyle bilinmeyen her ne varsa açığa çıkarılmaya çalışılır. Tabi havas ilmi yapılması için mutlaka ruh temizliğinin ve onun yanında da yeteneğe sahip olması gerekir. Allah tarafından yaratılmış olan varlıkların gizli yönlerinin ortaya çıkması amacıyla yapılan bir çalışma olduğunu söylememiz gerekir. 

Havas İlmi İle Beyinleri Okumak

Günümüzde İslami konularda ilgili olan kişilerin ağzından sık sık Havas kelimesini duyduğumuz bir gerçektir. Zira bu kelimeyi sık duymuş olduğumuzdan dolayı ne anlama gelir, ne işe yarar ve havas ilmi ile beyinleri okumak mümkün mü şeklinde bazı sorular sorarak cevabını bulma niyetinde olabiliyoruz. Beyin okuma konusu en çok merak edilenlerden biri olurken, beyin okuma durumunun olup olmayacağı öğrenmek istenir. Direkt olarak beyninden geçenlerin anlaşılması bilinecek bir durum değilken tahminler öne sürülebilir. Beyin okumanın yapılabilmesi için kişinin ilim alanında uzmanlığı ve aynı zamanda eğitimi önemli konuların başında yer almaktadır. Her ne kadar hala daha beyin okumanın olup olmayacağına dair araştırmalar yapılmaya devam edilmiş olsa da havasın iyi ve kötüye kullanma durumu olabilir.

Havas İlmi İle Nasıl Öğrenilir?

İslami konulara ilgili olanlar havas ilmi alma isteği içerisinde olabiliyor. Öncelikle bu konuda istekli olmanız ilk şartlardan biri olacaktır. Onun haricinde isteyen kişiler havas ilmi alabilir. Havas ilminin öğrenilmesi için toplamda üç farklı diyebileceğimiz bir yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerin neler olduğu ile ilgili olarak tek tek mercek altında aldığımızda:

*Allah’a tamamen kendinin adanması gerekir 

*İyi niyetli bir şekilde havas ilmine dair çalışmaların yapılması gerekir 

*Gizli kalmış sırları açığa çıkarmaya yardımcı olur

Havas ilmiyle uğraşacak olanların gizli sırları açmaya çalışmak için eğitim sahibi olması son derece önemlidir. 

Kuran’da Havas ilmi ve Sırlı Dualar

Kuranda havas ilmi ve sırlı dualar bahsedilmektedir. Kuran’daki tüm gizlilik havas ilmi ile uğraşanlar tarafından açığa çıkarılmaya başlanıyor. Havas ilmi alimlerinin Kuran’daki gizlikleri tespit etmeye dayalı çalışmaları olurken aynı zamanda alimlere göre Havas’ın Kuran’a sonradan girdiği yönünde bazı düşünceleri mevcuttur. Sırlı havas duaları ile tılsım, gizli gerçeklerin tek tek açığa çıkarılma durumu yaşanmaya başlanır. 

Havas İlmi Zikirleri

Havas ilmi eğitimini alacak olanların yapması gereken bazı zikirler bulunmaktadır. Hatta Peygamber Efendimiz (Aleyhisselatu Vesselam) tarafından da belirtilen zikirler olurken, havas alim ve kendisini ilime adamış olan kişilerin bolca zikir çekmesi gerekir. Çünkü havas ilmine sahip olmak için ruh temizliği, kendini Allah’a adamak durumu söz konusu olurken hem kalbin hem de dilin arınması için mutlaka çokça zikir çekilmesi de önemli olacaktır.

Çağımızda havas ilmiyle uğraşan çok önemli kişiler bulunuyor. Aynı zamanda bu ilime yeni dahil olmak isteyenlerin alacakları eğitimle kendilerini en iyi şekilde geliştirebilme şansına sahip olacaklarını söyleyebiliriz. Özellikle havas okulu dahil olanlar Havas ilmi zikirleri çekmeleri gerekmektedir. 

Havas Duası Ne Demek?

Havas duası ne demek? ile ilgili olarak havasa dair pek çok bilgi sahibi olmak isteyenlerin sormuş olduğu sorulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Havas duası,  yazılı bir biçimde kabul edilmektedir. Çünkü yazılı olmasının en temel nedenlerinden biri de Allah’a yalvarmadır. Sözle havas ilim duasının yalvarma sayılsa da yazılıyla Allah’a direkt olarak müracaat anlamlarına gelmiş olmasından dolayı mutlaka yazılı şekilde yapılması gerekir. 

Havas Ilmi min
Havas İlmi

Özel olan bu duaya ulaşabilmek için özel bir yetenek, el alma gibi bir durumun söz konusu olmayacağını söyleyebiliriz. Havas duasına ulaşmak için özel bir izne gerek var mı diye bakıldığı zaman özel bir izin alınmasına gerek olmadığının altını çizmeliyiz. 

Havas Kime Denir?

Havas, gizli ve özel bilgiler anlamına gelmektedir. Havas kime denir? açısından baktığımız zaman gizli bilgileri açığa çıkarma işiyle uğraşan kişidir. Özellikle dualarda ki gizemli bilgileri çözmek, bilinmeyenleri açığa çıkarmak havas ilmi ile uğraşan kişilerin yaptığı son derece önemli çalışmalardan biridir. Doğal olarak gizliliği dini açıdan ortaya çıkarmak kolay bir iş olmadığından dolayı herkes havas konusunda başarılı değildir. Havas ilmi ile ilgilenen kişinin tamamen Allah ile iç içe bir yaşam sürdürmesi ve hayatını ona adaması gerekir. Ayrıca kötü hiçbir duyguya yer vermemesi de önemli bir konudur. 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Güvenilir Medyum Yorumları 2023 Tüm hakları saklıdır.